2022 için Otomotiv Tedarik Zinciri Tahmini

Otomotiv endüstrisi, dünyanın en etkili endüstrilerinden biridir. Bu pazardaki büyüme ve yenilik, insanların seyahat etme şeklini büyük ölçüde değiştirdi. Artık sadece arabalarla ilgili değil; aynı zamanda tüm ürünleri tasarlamak, üretmek ve her arabaya dağıtmakla da ilgilidir. Bugün bir otomobil tedarik zinciri haritasına baktığınızda, düzinelerce bağlantı tek bir aracı oluşturuyor. Ufukta otonom araçlara yönelik yenilikler ve yakında tüketici pazarına daha fazla elektrikli araç girmesiyle bu liste daha da büyümeye devam edecek. İşte 2022 otomotiv tedarik zincirinin tahmini.

1. Otonom Araçlar

Otomotiv endüstrisinde en çok konuşulan yeniliklerden biri, otonom veya “kendi kendini süren” araçların geliştirilmesidir. Birçok büyük otomobil üreticisi ve teknoloji şirketi bu teknolojiye yatırım yapıyor ve otomotiv tedarik zinciri üzerinde büyük bir etkisi olması bekleniyor.

Tam otonom veya “kendi kendini süren” bir araba geliştirmek için gerekli bileşenler, kameralar ve sensörler gibi bilgi-eğlence sistemlerinde kullanılan bileşenlere benzer. Bu, gelecekte bu ürünlere büyük bir talep olacağı anlamına geliyor. Bu bileşenlerin pazarının 2027 yılına kadar 55 milyar dolar büyümesi bekleniyor.

2. Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar (veya EV’ler), CO2 emisyonlarını azaltma yetenekleri ve Tesla’nın Model 3’ünün yükselişi nedeniyle son zamanlarda popülerliklerinde bir artış gördü. Bu teknoloji tedarik zincirini etkilemeye başladı bile. Yine de uzmanlar, elektrikli araçlara yönelik bu eğilimin, 2022 yılına kadar satılan tüm yeni otomobillerin yüzde 30’undan fazlasını oluşturana kadar devam edeceğini tahmin ediyor. Otomotiv tedarik zincirinin, elektrikli otomobillere olan artan taleple birlikte daha fazla elektrikli otomobil bileşeni üretmeye adapte olması gerekecek. 2022’de araba taşımacılığının da artması bekleniyor .

Tedarikçilerin karşılaştığı ana zorluklardan biri, elektrikli araçların üretiminin gazla çalışan araçlardan farklı bir bileşen seti gerektirmesidir. Örneğin, piller ve elektrik motorları EV’lerde kullanılan iki temel bileşendir. Bu bileşenlerin pazarının 2025 yılına kadar 70 milyar dolar büyümesi bekleniyor.

3. Bağlantılı Arabalar

Otomotiv tedarik zinciri üzerinde büyük etkisi olması beklenen bir diğer trend, bağlantılı otomobillerin artan popülaritesi. Bu araçlar, sensörler, GPS izleme ve Wi-Fi noktaları gibi internet bağlantılı özelliklerle donatılmıştır.

2017’de satılan tüm yeni otomobillerin yalnızca yüzde 12’sinden 2020’ye kadar yüzde 60’a çıkarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde bağlantılı otomobil sayısının önemli ölçüde artması bekleniyor. Sonuç olarak, bağlantılı geliştirmek için kullanılan bileşenlere yönelik artan bir talep olacak. araba teknolojisi. Bir örnek, telematik hizmetleri ve gelişmiş sürücü yardım sistemleri sağlayan elektronik kontrol üniteleri (ECU’lar) için bir pazardır. Bu bileşenlerin pazarının 2022 yılına kadar 49 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

4. Küreselleşme

Değişen tüketici tercihleri ​​ve yeniliklere ek olarak, küreselleşme de otomotiv tedarik zincirini etkileyen bir diğer faktördür. Artan ticaret anlaşmaları ve yurtdışında kendilerini kuran daha çok uluslu şirketler nedeniyle küresel olarak yatırım yapan şirketlere yönelik artan bir eğilim var ve bu da üretimde bir kaymaya yol açtı. Bu, belirli şirketlerin farklı yerlerde diğer ürünleri satarken yabancı ülkelerde bileşen üreterek küresel varlıklarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamıştır.

Örneğin, General Motors ve Ford yakın zamanda otomobil üretim tesislerini sırasıyla Meksika ve Çin’e taşıdı. Sonuç olarak, bu iki bölgedeki tedarikçiler, bu otomobil üreticilerinin araçlarında kullanmaları için malzeme tedarik ettikleri için talepte bir artış görecekler.

5. Otomasyon

Otomotiv tedarik zinciri ayrıca nedeniyle yapay zeka (AI) ve robotik ile yapılan gelişmeler artan otomasyon görmek bekleniyor. Tesla ve BMW gibi birçok büyük otomobil üreticisi, araç üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltmak için fabrikalarına makineler yerleştiriyor.

Sonuç olarak, birçok tedarikçi üretim tesislerini, otomatik fabrikalar geliştirmenin daha ucuz olduğu Çin ve Meksika gibi ülkelere taşıyor. Araç üretiminde kullanılan robot pazarının, otomobil üreticileri ve tedarikçilerden gelen artan talep sayesinde önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50 oranında büyümesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir