2022’de Büyük Olacak 4 Pazarlama Trendi

Pazarlama trendleri gelişir. Çoğu durumda, zamanla uyum sağlarlar. Her iki durumda da, pazarlamacılar en son trendleri kullanmak için ellerinden geleni yaparlar.

2022’ye gelin ve birçok yeni pazarlama trendi göreceğiz. Ayrıca mevcut eğilimlerin daha da büyüdüğünü göreceğiz. 2022’de büyük olacak dört trende bakalım.

Fuar Sergileri

İnsanlar 2020’nin büyük bölümünde hayatı Zoom çağrıları üzerinden yaşıyor. 2021 de o kadar farklı değildi. Bu insanlar her şeyi sanal ortamda ve internette yapmaktan bıktı. 2022’ye girerken pandemi ile işler biraz daha iyi görünüyor. Bu, insanlara evlerinden kaçma ve dışarı çıkma şansı verecek. Ve bunu yapmak güvenli olduğu sürece, pazarlamacılar bu fırsatı iyi değerlendireceklerdir.

Ticaret fuarı sergileri geri dönecek. Kolayca fuar standı kiralayabilir , hizmet ve ürünlerinizi orada tanıtabilirsiniz. Bir marka yöneticisi veya pazarlamacı olarak, birçok yenilikçi tasarımı keşfedebilir ve standı öne çıkarmak için özel grafikler kullanabilirsiniz. Daha etkili hale getirmek için standın etrafına asılı afişler yerleştirin. Tüm bunlarla çok yaratıcı olmayı düşünmüyorsanız, mevcut sergi standı tasarımlarından da seçim yapabilirsiniz.

2022’de fuar gösterileri mutlaka olacak. İnsanlar hayatın normale dönmesini bekliyor. Ve işler gitgide düzeldikçe, herkesin tekrar dışarı çıkmak için ne kadar çaresiz kaldığını göreceğiz. Bu nedenle, ticari fuar sergileri, 2022’ye gelindiğinde kesinlikle pazarlama dünyasını etkileyecektir.

Bayt Boyutunda İçerik Pazarlama

Bayt boyutlu içerik yakında interneti ele geçirecek. TikTok veya YouTube Shorts olsun, bugünlerde insanlar uzun içerikli içerik yerine daha kısa içeriğin keyfini çıkarıyor. Bu, pazarlamacılar için yeni bir pazarlama fırsatı açar. Ancak buradaki zorluk, tanıtım içeriğini yalnızca 10 ila 15 saniyelik çekime entegre etmektir. Ayrıca markaların ve işletmelerin daha yaratıcı düşünmesini sağlar. Sonuçta, 15 saniyelik bir zaman dilimi içinde çok fazla bilgi sıkıştırmaları ve videoları çekici hale getirmeleri gerekiyor.

Metaverse’de Pazarlama

Facebook – şimdi Meta – Metaverse’in bir sonraki büyük sosyal medya platformu olmasını istiyor. Ancak bu, yakın zamana kadar bildiğimiz hiçbir sosyal medya platformu gibi olmayacak. Metaverse, kendi başına bütün bir evren yaratmayı planlıyor. VR/AR teknolojilerini kullanan Metaverse, kullanıcılara kendi VR alanına girme şansı verecek. Orada, kullanıcılar avatarlarını 3B oluşturulmuş ortamlarda kullanarak birbirleriyle etkileşime girebilir.

Metaverse, markalara ve reklamverenlere ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaları için yeni bir fırsat verecek. Ve Meta’nın bize vaat ettiği bu yeni sanal dünyada onları sadece tanıtamazlar, aynı zamanda satarlar.

Nike’ın yakın zamanda sanal bir kunduracı firma satın alması bu duruma ideal bir örnektir. Nike bu sanal ayakkabıları Metaverse’de NFT olarak kullanacak. Orada sadece sanal ürünleri satamazlar, aynı zamanda gerçek ürünleri için promosyon malzemesi olarak da kullanabilirler. Nike gibi, diğer birçok şirket ve marka da bu heyecana katılıyor. Ve Metaverse ana akım haline geldikçe, daha fazla şirketin geldiğini ve promosyonlarını orada yürüttüğünü göreceğiz.

Influencer Marketing Büyümeye Devam Edecek

Etkileyici pazarlama bir süredir buralarda. 2022’ye gelin, bu pazarlama biçiminin daha da büyüdüğünü göreceğiz. Daha spesifik olarak, mikro etkileyicilerin sosyal medya platformlarını nasıl ele geçirdiğini göreceğiz. Ve markalar yakında promosyonlar ve kampanyalar yürütmek için onlara yönelecek.

Mikro etkileyiciler, daha büyük etkileyicilere kıyasla daha özel bir takipçi kitlesine sahiptir. Bu nedenle, erişimleri nispeten daha az olsa da yine de etkili olabilirler.

Markaların ve işletmelerin burada sahip olduğu en büyük fırsat, farklı niş insanlara hitap edebilmeleridir. Aynı zamanda çeşitli topluluklara ve yörelere de hitap edebilirler.

Etkileyici pazarlama için Instagram ve Facebook ideal seçimler olacaktır. Bu platformların daha fazla kullanıcısı ve daha iyi reklam politikaları vardır. TikTok, promosyonları yürütmek için de harika bir yol olurdu. Bunun için mikro etkileyicilerin TikTok içerik oluşturucuları olması gerekecek. Daha sonra videolarında markaları ve ürünleri tanıtabilirler. Bir bakıma, kendilerine ödeme yapan işletmeyi veya markayı çevreleyen içerik oluşturacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir