Acemi Yatırımcıların Altın Yatırımı Yaparken Yaptığı En Büyük 4 Hata

Altın, belirsizlik zamanlarında bile geri kalanından daha iyi performans gösterebilen, yıllar boyunca istikrarlı bir emtia olmuştur. Bu nedenle, acemi yatırımcılar için yatırım yapmak için güvenli bir varlıktır. Hisse senedi fiyatları düşüşe geçse de, altının değerinin artması muhtemeldir. Yatırım yapmayı planlıyorsanız, altını ideal finansal sigorta şekli olarak düşünün.

Enflasyonun getirebileceği kötü etkilerden dolayı geri duruyorsanız, altına harika bir koruma şekli olarak güvenebilirsiniz. Altını hem değerli bir varlık hem de zamana dayanabilecek küresel bir para birimi olarak düşünmeye çalışın. Ne yazık ki, günümüzde altın satın almak her zaman güvenli değildir ve zorlayıcı olabilir. Bugünlerde bir altın külçesinin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız , araştırmanızı yapmak ve güvenilir bir kaynağa danışmak çok önemlidir.

Fiziksel altına yatırım yapan çoğu insan, özellikle borsa çöktüğünde, yatırımlarını oyunun önünde tutmanın bir yolu olarak görüyor. Altın aynı zamanda depolanması kolaydır ve oldukça maddi bir varlıktır.

İlk kez altına yatırım yapmayı planlıyorsanız, altına yatırım yaparken yapılan olağan hataları bilerek, finansal istikrarınızın yanı sıra altın yatırımınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmeniz en doğrusu olacaktır. Yatırım portföyünüze altın eklemek için ilk girişiminiz olduğunda, kaçınmanız gereken en önemli hatalardan bazıları burada.

1. Altın Hakkında Bilgi Eksikliği

Tam olarak bilmediğiniz bir şeye yatırım yapmak, mali durumunuz için önemli bir risktir. Aşağıdakiler gibi altının temellerini öğrenmek önemlidir:

  • Fiyat. Bir yatırımcı olarak, yüksek basınçlı satış oranlarındaki seçeneklerden kaçınırken mevcut spot fiyatı bilmeniz gerekir. Yüksek oranlarla, gelecekte başarılı bir şekilde kâr elde edebilmeniz için altın fiyatlarının ikiye hatta üçe katlanması gerekir.
  • Ağırlık. Bayilerin altını nasıl tarttığını bildiğinizden emin olun. Küresel pazarda kabul edilebilir bir birim troy ons cinsindendir. Bugün, spot fiyatlar troy ons cinsindendir. Yine de, standart ons ile aynı olmadığını unutmayın. Bir ons, standart bir onstan nispeten daha ağırdır.
  • Tasarım. Her madalyonun benzersiz bir tasarımı olduğunu ve mükemmel bir taklit yaratmanın zor olabileceği küçük ayrıntılardaki zenginliği övündüğünü unutmayın. Altın satın üzerinde konum planlama Eğer varsa, ayrıntılarını incelemek paralar dikkatle Sen ısmarlıyor.
  • Saflık. Altının saflığı da dikkate alınması gereken bir husustur çünkü piyasadaki tüm altınlar aynı değildir. %97 ile %100 saf arasında değişebilir. Altın ayrıca çeşitli derecelerde ve çeşitlerde mevcuttur, bu nedenle saflık seviyesini doğrulayan sertifikaları kontrol ettiğinizden emin olun.

2. Değeri En Düşük Ürüne Yatırım Yapmak

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen veya cazip teşvikler içeren bir değere sahip altınla karşılaşırsanız, bunu bir kırmızı bayrak olarak kabul edin. Düşük fiyat ve çekici özellikler tarafından kolayca etkilenmekten kaçının. Altın ve gümüş külçelerinin tipik olarak spot fiyatların altına düşmediğini unutmayın.

Yasal bayiler, spot fiyatların altında altın teklif ederlerse para kaybederler, bu yüzden dikkatli olmanız gerekir. Genel olarak, bayiler, madencilik maliyetlerini ve işletmelerini çalışır durumda tutmak için diğer masrafları karşılamak için spot fiyatların üzerine küçük bir prim ekler.

3. Fiyat Yükseldiğinde Altın Yatırımı

Altına yatırım yaparken değerinin artmasını beklemenize gerek yok. Değerli metale yatırım yapmak için istenmeyen bir an yoktur. Bununla birlikte, altın talebi arttığında, arz sonunda düşerken değer yükselebilir. Altına yatırım yapmak isteyenlerin sayısı arttıkça ihtiyaç da artıyor.

Ne yazık ki piyasadaki arz talebi karşılamaya yetmiyor. Zamanla, fiyatı etkileyebilir. Bir kaynağa olan talep arttığında, fiyat ve arz da düşebilir.

4. Bayinin İtibarını ve Tecrübesini Bilmemek

Altına yatırım yapmaya hazır olduğunuzda, güvenilir bir bayi ile çalışmanız gerekir. Bazı acemi yatırımcılar, birlikte çalıştıkları satıcının itibarını ve deneyimini kapsamlı bir şekilde kontrol etmekte genellikle başarısız olurlar.

Sektörde uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir bayi ile çalışmayı düşünün. Geniş bir müşteri tabanına sahip bir bayi, bir bayiden kötü hizmet veya olumsuz deneyimler yaşayan müşteriler geri dönmeyeceğinden, birlikte çalışmaya değer.

Her zaman güvenilir bir kaynakla işlem yapın. Altını elinizde tutmalı ve sertifikayı kontrol ederek yasal olduğundan emin olana kadar herhangi bir ücret veya depozito ödemekten kaçınmalısınız. Bu, altına yatırım yapmak için ilk girişiminizse, daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi forumları okuyun.

Potansiyel bayiler ve işletmeler hakkında bilgi edinerek araştırmanızı yapın. Altın para satın alırken, güncel piyasa değerini belirlerken geçmişlerini iyice kontrol etmelisiniz. Altın külçelerine gelince, damgalı ve seri numaralı olanları tercih edin. Hala emin değilseniz, yatırım yapmadan önce bir uzmana danışın veya bağımsız bir değerlendirme yapmayı düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir