Amazon Satıcıları İçin Finansman: Bilinmesi Gereken 6 Şey

Amazon’da satış yapmak, kalbin zayıflığı için değildir. Bu lider çevrimiçi e-ticaret platformu dünyanın her yerinden milyarlarca kullanıcıya sahip olmakla birlikte, dünya çapında 9 milyondan fazla Amazon satıcısı var ve bu da onu satıcılar için oldukça rekabetçi bir platform haline getiriyor.

Satış yapmanın yanı sıra, Amazon işinizin gelişmesini sağlamak için ticari operasyonların tüm yönlerine odaklanmak çok önemlidir. Amazon satıcıları için finansman, envanter ve nakit akışını artırmayı, marka bilinirliğini artırmayı veya iş ekipmanı satın almayı planlıyor olsanız da çekici bir çözümdür.

Ancak, bir Amazon satıcısının kredi başvurusunda bulunmadan önce dikkate alması gereken birçok faktör vardır. Bu makaledeki en önemli noktalardan bazılarını öğrenin.

1. Geleneksel Kurumlar Size Borç Vermekte Tereddüt Edebilir

Bankaların ve diğer kredi kuruluşlarının bir işletme kredisi başvurusunu reddetmek için çeşitli nedenleri vardır. Bunlar arasında düşük kredi puanları, istikrarlı nakit akışı eksikliği, negatif borç-gelir oranı ve şüpheli iş geçmişi sayılabilir. Ek olarak, bu kuruluşlar, çevrimiçi işletme sahiplerini fiziksel olarak muadillerine göre finansal olarak daha az güvenli bulabilirler. Bu nedenle, çoğu Amazon satıcısı, devam etmelerini sağlamak için alternatif finansman çözümleri arar.

2. Amazon Satıcıları İçin Ana Finansman Seçenekleri Nelerdir?   

Birkaç geleneksel olmayan borç veren , Amazon satıcıları için finansman sunar . Bu kuruluşlar, herhangi bir iş ihtiyacı için ekstra finansman sağlar. Hangi kredi ürününü seçeceğinize karar vermeden önce paraya ne için ihtiyacınız olduğunu bilmek çok önemlidir.

 • Amazon Kredisi: Bu tesise yalnızca önceden nitelikli satıcılar erişebilir ve tüccarlar fonları yalnızca envanterlerini genişletmek için kullanabilir. Bir çevrimiçi mağazanın 750.000 ABD Doları değerinde finansmana erişebilmesi için altı ay içinde 5.000 ABD Dolarından 30.000 ABD Dolarına kadar ortalama satış kazanmış olması gerekir.
 • İşletme Kredi Hattı: Bu, bir kredi kartı gibi çalışır, ancak işiniz için. Borç veren kurumlar, genellikle envanterlerini genişletmek isteyen ancak finansal araçlardan yoksun olan Amazon satıcılarına bu tür bir borç verme planı sunar. Bu aynı zamanda işletmelerin tedarik kapasitelerini korurken sağlıklı bir nakit akışına sahip olmalarına da yardımcı olabilir.
 • Eşler Arası (P2P) Borç Verme: Geleneksel olmayan bir borç verme biçimi olarak, bu, Amazon satıcılarının, yatırımcıların size nakit borç vermesini sağlamak için platformda işlerini tanıtmasını içerir.
 • Satıcı Nakit Avans: Bir Amazon satıcısı olarak, kredi kartı satış gelirleriniz karşılığında ödünç alabilir ve tutarı belirlenen bir tarihte geri ödeyebilirsiniz.
 • Kişisel Kredi: İşletmeniz Amazon satıcıları için özel finansman için uygun değilse, bireysel kredi başvurusunda bulunmayı düşünün. Yine de, kalifiye olmak için yüksek kredi puanınız olduğundan emin olun.

  3. Kredi Ürünlerini Yıllık Yüzde Oranına (APR) Bakarak Karşılaştırın  

  Sizin verilmesi çevrimiçi iş bir rekabet avantajı bir maliyetle gelebilir. Ancak fiyat, mevcut piyasa oranlarına göre sizin için yeterince yönetilebilir olmalıdır. Amazon satıcıları için ne kadar finansman maliyeti olduğunu bilmek istiyorsanız, kredinin yıllık yüzde oranına bakın. Bir APR, bir borçlunun bir yıl içinde ödemesi gereken faiz oranını ve diğer borç verme ücretlerini içerir.

  Borç verme oranları, borçlunun kredibilitesi, finansman türü ve geri ödeme koşulları dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak çılgınca değişir. Örneğin, Amazon kredilerinin endüstri tahminlerine göre %14,99 ile %24 arasında değiştiği söyleniyor. Daha önce bahsedilen tüm finansman türleri arasında, tüccar nakit avansları genellikle en yüksek APR’yi alır ve çoğu durumda %40’ın üzerine çıkar.

  4. Finansman Faizini ve APR Oranlarını Hangi Faktörler Etkiler? 

  Amazon satıcıları için finansman çeşitli şekillerde gelir. Bazıları sabit oranlar sunarken, diğer kredi ürünleri çeşitli faktörlere göre esnektir. Kişisel ve ticari kredi puanları, işletme geçmişi, kredi geri ödeme süresi, teminat, işletme türü ve kredi, en yaygın belirleyici faktörlerdir. Sezgilere aykırı olabilir, ancak finansal olarak daha iyi performans gösteren şirketlerin onaylanma ve finansmanda daha düşük faiz oranlarına takılma şansları daha yüksektir.

  5. Ne Kadar Ödeyebileceğinizi Bilin 

  Amazon satıcıları için herhangi bir finansman türünden yararlanmadan önce, işletmenizin mali beyanını gözden geçirmeniz ve ne kadar ödeyebileceğinizi belirlemeniz çok önemlidir. Bu nedenle, borç verme hedeflerinizi belirlemek ve ideal bir borç miktarı bulmak iyi bir fikirdir. Artan sermaye, çevrimiçi mağazanıza anında bir destek verebilirken, çok fazla nakit çekmek mali durumunuzu kötüleştirebilir.

  6. Geri Ödeme Koşullarını Öğrenin 

  APR ve diğer ücretlerin yanı sıra, finansman desteği arayan Amazon satıcıları, koşulların kendilerine uygun olup olmadığını kontrol etmek için geri ödemeyi bilmelidir. Örneğin bazı satıcılar aylık yerine haftalık ödeme yapmayı tercih edebilir. Öte yandan, bir Amazon satıcısının ticari nakit akışı için günlük geri ödemeler çok zorlayıcı olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Ayrıca, borçlunun zamanında ödeme yapmaması durumunda uygulanan ceza ücretlerini kontrol etmek için de ödeme yapar.

  Çözüm 

  Amazon işinizi ölçeklendirmek, özellikle finansman yardımı arıyorsanız, zor olabilir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce bu makalede ele alınan noktaları göz önünde bulundurun ve mağazanızın mevcut performansını anlayın. Bunu yapmak, iş büyümesi için daha stratejik kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir