Bir İş Gezisine Nasıl Hazırlanılır?

Uluslararası ticaret ve sanayi, ülkelere önemli bir destinasyon haline getirdi ve dünya çapındaki gezginler ülkeyi her gün ziyaret ediyor. Ancak başarılı bir iş gezisinin anahtarı hazırlık aşamasındadır.

Yolculuktan önce yapmanız gereken birkaç düzenleme var. Bu şekilde, ülkelere ziyaret ederken olabildiğince rahat ve özgür olduğunuzdan emin olabilirsiniz ve ticari yükümlülükleriniz de sorunsuz bir şekilde ilerleyebilir.

Araba kullanmak mı?

Yabancıların ziyaret sırasında araba kullanmalarına ve araba kiralamalarına izin verilir.  uluslararası bir ehliyet almaları gerekiyor ve ulusal bir ehliyetle birlikte bir yıl boyunca ülkelere araba kullanmalarına izin veriyor. Ehliyet, yalnızca ulusal sürücü belgeniz de geçerliyse geçerlidir. İzin, ulusal bir lisans sağlayan aynı kurumdan alınabilir ve yurtdışındayken bunu yenilemenize izin verilir.

Bu ehliyeti kullananlar için yerel trafik kanunları hâlâ geçerlidir, bu nedenle yabancı bir ülkede araba kullanırken sürüşünüzün kurallara uygun olduğundan ve yönetmeliklere dikkat ettiğinizden emin olun.

cuma günleri kapalı

Ülkelere iş toplantıları ayarlarken, Cuma günlerinin genellikle izin günü olduğunu unutmayın. Bazen Cuma ve Cumartesi günleri bir hafta sonuna dönüştürülür. Cuma günü bir toplantı planlamak kabalık olarak kabul edilebilir, ancak durumunuza bağlı olarak yabancıların bunu yapmasına yine de izin verilebilir.

Cuma günü devlet hizmetlerinin çoğunu kullanamayacaksınız ve çoğu banka da kapalı olacak. Aynı durum, yemek servisi veya toplantılarınızı yürütmek için ihtiyaç duyabileceğiniz diğer hizmetler gibi çoğu özel işletmenin hizmetlerini kullanmak için de geçerlidir.

Yerel para birimi

Yerel para birimine Taka denir. Paranızı en azından yerel para biriminin belirli bir miktarıyla değiştirmek en iyisidir, çünkü bu şekilde banka kartı veya kredi kartı kabul etmeyen küçük işletmelerde ve restoranlarda ödeme yapabilirsiniz. Çoğunun POS terminalleri vardır, ancak bu olabilir.

Ülkeye beyan etmeden ne kadar nakit getirebileceğiniz konusunda bir sınır var. Bu limit 5000$ olarak belirlenmiştir, ancak bu, en azından ziyaretiniz sırasında girebileceğiniz sıradan işlemler söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olandan çok daha fazladır.

Covid Önlemleri

Ülkelere katı Covid önlemleri var ve ziyaretiniz öncesinde ve sırasında bunlara dikkat etmelisiniz. Ülkeye girmeden önce aşı olmanız veya testinizin negatif olması gerekir. Test üç günden daha eski olamaz ve mevcut aşılardan birinden iki doz almanız gerekir.

Hastaysanız seyahat etmemeniz önerilir ve ülkedeyken tüm önlemlere uymanız gerekir. Örneğin, yapmayı planladığınız toplantılar yüz yüze yapılıyorsa, her zaman mesafenizi korumanız ve maske takmanız gerekecektir. Ülkelere kaldıkları süre boyunca Covid bulaşanların 14 gün karantinada kalmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir