Hayır Kurumları, Geliri ve Katılımı Artırmak için Chatbotları Nasıl Kullanabilir?

İngiltere’nin hayır kurumu sektörü personel sıkıntısı ve kısıtlı kaynaklarla boğuşurken , dijital teknolojiler hayır kurumlarına ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara geniş ölçekte gelir elde etmenin bir yolunu sunuyor. 

Örneğin sohbet robotlarını ele alalım.

Hayır kurumları için sohbet robotları, kuruluşların bağışçı katılımını, gönüllü desteğini ve bağış toplama faaliyetlerini otomatikleştirmesine olanak tanıyarak personel ve gönüllülerin daha insani bir dokunuşa ihtiyaç duyan görevlere odaklanmasını etkin bir şekilde sağlar.

Hayır Kurumları için Chatbotlar Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Chatbot’lar, web sitelerinde, mobil uygulamalarda ve WhatsApp ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma platformlarında insan konuşmalarını taklit etmek ve işlemek için tasarlanmış bilgisayar programlarıdır. Sohbet robotları, sorguları “anlamak” ve karşılığında ilgili yanıtlar sağlamak için konuşma tabanlı yapay zeka (AI) ve doğal dil işlemenin bir kombinasyonunu kullanır.

Chatbot’un gelişmişlik düzeyine bağlı olarak, ya karmaşık bir konuşma yürütebilir ve argo ve yazım hataları gibi şeyleri anlayabilir ya da basit soruları yanıtlamak için ilkel kural tabanlı programlamaya güvenebilir (örneğin, kullanıcı “soru A” sorarsa “cevap A” sağlar). “, ve benzeri).

Chatbotlar perakende, satış ve pazarlama endüstrilerinde büyük ölçüde popüler hale gelirken, yardım sektöründeki potansiyelleri henüz tam olarak gerçekleşmedi. Aşağıda, hayır kurumlarında ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarda sohbet robotları için bazı kullanım örnekleri verilmiştir.

1. Bağış Toplama

Hayır kurumları, bağış toplama faaliyetlerinin büyük bir bölümünü otomatikleştirmek için resmi sitelerinden sosyal medya kanallarına kadar dijital kanallarına sohbet robotları yerleştirebilir. Yeni başlayanlar için botlar, bağışçıların bağış yapmaya karşı en yaygın itirazlarının üstesinden gelmenin basit bir yolunu sunar.

Hayır kurumlarıyla etkileşim kurarken, potansiyel bağışçılar genellikle şu soruları sorarlar:

  • Nasıl bağış yapabilirim?
  • Ne kadar bağış yapabilirim?
  • Bağışlar nasıl kullanılacak? Nereye gidecekler?
  • Hayır kurumunuzun amacı hakkında nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Ancak, sohbet robotlarının gerçekten parlayabileceği yer burası: botu Stripe veya PayPal gibi bir üçüncü taraf ödeme sağlayıcısıyla entegre ederek, hayır kurumları amaçlarına daha hızlı ve daha kolay bağış yapabilir. Bu, potansiyel bağışçıların bir hayır kurumunu finansal olarak desteklemek için atması gereken adımların sayısını azaltan sorunsuz bir deneyim yaratır.

2. SSS Otomasyonu

Bağış toplamanın yanı sıra, hayır kurumlarının misyonları ve amaçları hakkında farkındalık yaratmaları da gerekiyor. Chatbot’lar, bir hayır kurumunun web sitesinde veya sosyal medya kanallarında ziyaretçilerin ilgisini çekerek, insanların aşağıdakilerle ilgili en sık sorulan sorularını yanıtlayarak gelir:

  • Vakfın misyonu ve vizyonu
  • Hayır kurumunun organizasyon yapısı ve liderliği
  • Kuruluş tarafından yapılan çalışmaların sonuçları.

Sohbet içinde bu bilgilere yönlendirme yapmak, kullanıcıları web sitesi sayfalarını kazma ve bir metin duvarında gezinme zahmetinden kurtarır. Ayrıca, potansiyel gönüllülerin ve bağışçıların, ilk etapta yardım kuruluşunun neden var olduğunun tam kalbine gitmelerine yardımcı olabilir.

Örneğin, öğrenme güçlüğü çeken insanlarla çalışan bir İngiliz yardım kuruluşu olan Mencap , insanların öğrenme güçlüğü hakkındaki sorularını ilgi çekici ve kişisel bir şekilde yanıtlamak için birsohbet robotu kullanıyor .

3. Hızlı Nabız Anketleri

Chatbot’lar ayrıca hayır kurumlarının bağışçıları, çalışanları ve gönüllüleri hakkında hızlı nabız anketleri yapmasına izin verir. Geleneksel olarak, hızlı nabız anketleri, temelde kapalı uçlu bir dizi sorudan oluşan üç ila beş dakikalık telefon anketleridir. Buradaki fikir, katılımcıların ne hissettiğine, neye ihtiyaç duyduklarına ve onları nasıl destekleyeceklerine dair hızlı bir şekilde fikir edinmektir.

Hayır kurumları için sohbet robotları, diğerlerinin yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram veya Telegram olsun, kullanıcıları halihazırda aktif oldukları yerlere ve platformlara dahil ederek bu süreci optimize eder.

4. Faydalanıcı Desteği

Chatbot’lar ayrıca hayır kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temel hizmetlerini yararlanıcılara sunmak için sohbeti kullanmasına yardımcı olabilir. Konuyla ilgili örnek: Bir intihar önleme kuruluşu olan Sefil Yaşama Karşı Kampanya (CALM) , birisiyle konuşması gereken insanlarla etkileşim kurmak için sohbet robotlarını kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir