Molaları Atlamak Neden Zarar Verebilir?

İşyerinde düzenli olarak mola veriyor musunuz, yoksa mola vermenin zaman kaybı olduğunu düşünen çalışanların yüzde 82’si arasında mısınız? Günümüzün 7/24 çalışma kültüründe, çalışanlar odaklarını eğitmeye ve dikkat sürelerini uzatmaya zorlanıyor.

Öğle yemeği saatinin geçmişte kalmasına şaşmamalı. Hiç kimse öğle yemeği molası verdiği için ofisteki “tembel” olarak değerlendirilmek istemez. Glassdoor anketine göre , çalışanların yüzde 18’i , geride kalmamak için öğle tatillerinde çalışmak zorunda olduklarını hissettiklerini söyledi.

O halde asıl soru şudur: Mola vermek üretkenliği artırır mı? Bilim , çalışanların yüzde 94’ünün mola verebildiklerinde daha mutlu ve üretken olduklarını söylemesiyle aynı fikirde . Mola vermek sorumluluktan kaçmadığınız anlamına gelmez. Tükenmişliği önler ve sağlığınız ve kariyeriniz için bir zorunluluktur.

İşyerinde Mola Vermemenin Etkileri

Bazen, özellikle de yoğun bir işle meşgul olduğunuzda, ara vermeyi göze alamayacağınız konusunda kendinizi ikna etmek kolaydır. Bu, özellikle işten çıkmakta zorlanan uzaktan çalışanlar için geçerlidir. Ancak, bunu yapmak fiziksel ve duygusal sağlığınıza zarar verir.

İşyerinde mola vermemek aşağıdakilere neden olabilir:

Karar Yorgunluğu

Gününüz muhtemelen verilecek yüzlerce kararla dolu. E-postaları yazmaktan veya yanıtlamaktan arka arkaya sanal toplantılara veya müşterinizin/müşterinizin blogunu veya sosyal medya lansmanlarını hazırlamaya kadar her şey bunaltıcı olabilir.

Sonunda, karar vermekten bıktığınız bir noktaya gelirsiniz, tamamen yorgunluktan yanlış kararlar vermeye başlarsınız.

Tükenmişlik

Karar yorgunluğu yeterince kötü olabilir, ancak endişelenmeniz gereken şey gerçek yorgunluktur. Beyniniz yok olduğunda, istemeden kuralları görmezden gelebilir ve işinizi olumsuz etkileyebilecek yanlış kararlar verebilirsiniz.

Çalışanların yüzde 40’a varan bir kısmı yorgunluk nedeniyle üç kat daha fazla risk altında çalışıyor ve işverenlerin bunu daha ciddiye alması gerekiyor. Neyse ki, çalışan programlarına kısa düzenli aralar dahil edilerek bu sorun çözülebilir.

Odak ve Konsantrasyon Kaybı

Yaptığınız işin türü ne olursa olsun, beyniniz gün boyunca yüzde 100 üretken olamaz. İşlevsel kalması için düzenli molalara ihtiyacı var. Çalışmaya devam ederseniz, düşünme kapasitenizin sonuna ulaşırsınız. İşte o zaman üretken olmayı bırakırsınız.

Mola vermeden çalışmanın daha fazla iş yapılmasını sağladığı yanlış algısı tamamen yanlıştır. Aslında, bir görev üzerinde uzun bir süre boyunca ne kadar çok çalışırsanız, performansınız o kadar düşer. Yaptığınız her şeyde kısa molalar vermek, odaklanmanıza ve uyanık kalmanıza yardımcı olur.

Stres

Hiç kimse sürekli çalışmak zorunda değildir. Mola vermemek, zihinsel sağlığınızı zorlayabilir ve hatta kronik strese neden olabilir. Sonunda, artan kalp hastalığı ve felç riski gibi gerçek sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Zararlı Alışkanlıklar

Uzun bir süre ara vermeden çalışırsanız, hayatınızın diğer alanlarını etkileyebilecek bir alışkanlığa dönüşür. Örneğin, sağlıklı yemekler hazırlamak için vaktiniz olmadığı için sağlığınıza zarar verebilecek abur cuburlara başvurabilirsiniz.

Sırf son teslim tarihleri ​​yaklaşıyor diye, her 45 dakikalık derin odaklanma çalışmasından sonra beş dakikalık ara veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Mesele şu ki, molaları ve üretkenliği ayıramazsınız.

Masanızdan uzaklaşmanın, üretkenliği artıran iyi bir çalışma alışkanlığı olduğu defalarca kanıtlanmıştır.

İşyerinde Mola Vermenin Faydaları

Bir işletme sahibi olarak, daha iyi çalışanlar yaratmak istiyorsanız, çalışanları gün boyunca mola vermeye teşvik etmelisiniz. Düzenli molalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlara sahiptir:

Artan Verimlilik ve Katılım

Göre Tork tarafından araştırma , her gün deneyimi daha iş tatmini öğle ara verin ve daha büyük olasılıkla şirkette çalışmaya devam etmek olan işçiler. Aynı çalışanlar, işverenlerini başkalarına tavsiye etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu da söylüyor.

Bazı insanların inandığının aksine, mola vermek mantıksız değildir. Aslında düzenli molalar vermek verimliliği artırmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Çalışanların odağını ve enerjisini yeniden kazanmalarına yardımcı olur, böylece işte daha iyi konsantrasyonu teşvik eder.

Yaratıcılıkta Artış

Bilgisayardan birkaç dakika uzaklaşmak, zihnin başka bir şeye odaklanmasını sağlar. Buna karşılık, daha önce düşünmediğiniz çözümler üretebilirsiniz.

Çoğu zaman mola vermek, çözmekte zorlandığınız bir soruna yeni bir bakış açısıyla geri dönmenize yardımcı olur.

İyileştirilmiş refah

Aşırı çalışma sadece yorgunluğa ve tükenmişliğe yol açmaz, aynı zamanda bir stres kaynağı olabilir. NAMI (Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı) tarafından yapılan bir anket , her beş Amerikalı yetişkinden birinin (ABD’li yetişkinlerin yüzde 21’i) her yıl akıl hastalığı yaşadığını gösteriyor.

Stres, zihinsel esenliğinize önemli bir katkıda bulunur ve kontrol edilmezse üretkenliği etkileyebilir. İşten egzersiz yapmak, yürümek veya kestirmek için biraz zaman ayırmak, işle ilgili stresi azaltmanın yanı sıra zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı Alışkanlıklar

Hareketsiz bir yaşam tarzı sağlıksızdır ve Mayo Clinic’e göre kanser ve kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini artırabilir.

İşyerinde düzenli molalar vermek, çalışanlar arasında daha sağlıklı alışkanlıkların teşvik edilmesine yardımcı olabilir. Daha fazla hareket etmelerini sağlamanın yanı sıra, yoga ve meditasyon gibi fiziksel ve zihinsel sağlıklarını artırabilecek kişisel bakım faaliyetlerine de katılabilirler.

İşyerinde düzenli molalar vermenin diğer faydaları şunlardır:

 • Dikkatsizlik nedeniyle daha az kaza ve yaralanma riski
 • Çalışanların moral ve motivasyonunda artış

İşyerinde Etkili Molalar Nasıl Alınır

Unutmayın, tüm molalar etkili değildir. Örneğin, bir mola vermek ve zamanını ev işleri yaparak geçirmek bir mola sayılmaz. Sadece seni daha çok yorar.

Molalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için bazı önemli fikirler şunlardır:

 • Dışarı çıkın ve sadece zihninizi boşaltmak için değil, aynı zamanda vücudunuzu hareket ettirmek için de dolaşın.
 • İş arkadaşlarınızla veya arkadaşlarınızla sosyalleşin. Araştırmalar , sosyalleşmenin sizi hem daha mutlu hem de üretken kıldığını gösteriyor.
 • Kemirmek için fındık veya meyve gibi beyni güçlendiren atıştırmalıklar alın.
 • Komik hayvan videoları izleyin. Kahkaha ruh için iyidir ve ruh halinizi iyileştirecek ve enerjinizi artıracaktır.
 • Rahatlamak, yorgunluğu azaltmak ve ruh halini ve performansı iyileştirmek için kısa bir şekerleme yapın.
 • Bir ikram için en sevdiğiniz kahve noktasına gidin.
 • Yukarı ve aşağı yürürken bazı aramalar yapmak için zamanı kullanın.
 • Birkaç dakika hiçbir şey yapmayın. Sadece kanepeye uzanıp hayal kurabilirsiniz. Alternatif olarak, kafanızı gerçekten boşaltmak için iki dakika boyunca güzel bir görüntüye bakmak zorunda kalacağınız donothingfor2minutes.com’a gidin. Farenizi hareket ettirdiğiniz anda başarısız olursunuz ve her şeye yeniden başlamanız gerekir!
 • Beyninize kaliteli bir sessizlik zamanı vermek için meditasyon yapın.
 • Uyanıklığınızı ve odaklanmanızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek esneme ve diğer hafif egzersizlere katılın.
 • Ayrıca, bir dizi kasın dinlenmesi için mükemmel olan, iki dakikadan daha kısa molalar olan mikro molalar da alabilirsiniz; örneğin, yazma nöbetlerindeki parmaklar gibi.

Bu fikirleri göz önünde bulundurarak, yapmaktan gerçekten zevk aldığınız bir aktivite seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, molalarınız işinizden farklı bir şey içermelidir.

Molalarınızı Planlama

İnsanlar genellikle molaların ne kadar sürmesi gerektiğini sorar. Herkese uyan tek bir kural yoktur. Hepimiz benzersiz şekillerde çalışıyoruz ve değişen konsantrasyon seviyelerine sahibiz. Örneğin Pomodoro Tekniği, her 25 dakikada bir beş dakikalık molalar vermeyi önerir. Bunu dört kez tekrarladıktan sonra 30 dakikalık bir ara kazanırsınız.

Denenecek başka bir yöntem, 90 dakikalık derin odaklı oturumları uygulamayı içeren 90 dakikalık çalışma blokları veya ultradian ritimdir. Bunu, döngüye yeniden başlamadan önce 20 dakikalık bir dinlenme süresi takip eder.

Şimdi, işte sürtünme. Bir rutin oluşturmak bir şeydir ve ona bağlı kalmak başka bir şeydir. Neyse ki, uzaktan çalışanlar için aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç üretkenlik aracınız var . Bunlar yalnızca iş saatlerinizi takip etmeye geldiğinde yardımcı olmakla kalmaz, bazıları size planlı molalar vermenizi hatırlatmak için tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir